جلسه همکاری های ایران و آفریقای جنوبی

همکاری ایران و آفریقا

جلسه همکاری های ایران و آفریقای جنوبی

جلسه همکاری های ایران و آفریقای جنوبی

همکاری ایران و آفریقا:

با حضور سیدمهدی طبیب‌زاده، ریس اتاق کرمان ، در جمع فعالان اقتصادی استان با حضور رایزن، کاردار و مسئول بازرگانی سفارت آفریقای جنوبی در ایران،و آقای احمد سعید فر و جمعی دیگر جلسه در خصوص همکاری های ایران و آفریقای جنوبی ، در روز دوشنبه مورخ 19 شهریورماه 1397 در اتاق بازرگانی استان کرمان برگزار شد.

در ابتدای جلسه  رئیس اتاق کرمان گفت: فعالیت های معدنی و محصولات کشاورزی می تواند در کنار سایر حوزه ها زمینه های جدی همکاری مشترک بین استان کرمان و آفریقای جنوبی را ایجاد کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، سیدمهدی طبیب‌زاده در جمع فعالان اقتصادی استان با حضور رایزن، کاردار و مسئول بازرگانی سفارت آفریقای جنوبی در ایران، افزود: آفریقای جنوبی با وجود معادن با ارزش و استفاده از دانش فنی در استخراج، اکتشاف و تجهیزات، در این حوزه مشهور است و با توجه به اینکه کرمان نیز بهشت معادن ایران محسوب می شود، می توان زمینه های همکاری بسیاری را تدارک دید.

وی ادامه داد: همچنین تنوع اقلیم آفریقای جنوبی شبیه استان کرمان است و با توجه به قرار گرفتن آفریقای جنوبی در نیم کره جنوبی، امکان تامین محصولات کشاورزی مورد نیاز آفریقا توسط استان کرمان وجود دارد که امیدواریم در این زمینه شرکت هایی برای ایجاد همکاری های مشترک شکل بگیرد.

اقتصادی:

رئیس اتاق کرمان، در ادامه با بیان اینکه آفریقای جنوبی کشور مهمی در قاره آفریقاست و بزرگترین اقتصاد را در بین کشورهای عضو اتحادیه کشورهای آفریقایی دارد، تصریح کرد: در ارتباط با کشورهایی که اتاق مشترک با آنها تاکنون تشکیل نشده، اتاق کرمان کشور آفریقای جنوبی را به عنوان معین انتخاب کرده تا زمینه‌ساز گسترش همکاری با این کشور شود و با افزایش سطح مبادلات به میزان لازم، بتوان اتاق مشترک دو کشور را ایجاد کرد.

طبیب زاده ادامه داد: آفریقای جنوبی می تواند به عنوان دروازه ورود به کشور آفریقا و از طرفی کرمان نیز می تواند دروازه ورود آفریقای جنوبی به کشورهای آسیای میانه باشد.

وی با اشاره به اینکه حجم تجارت ایران و آفریقای جنوبی بسیار پایین است، اظهار کرد: ارزش کالاهایی که صادر می شود مطلوب نیست و هر تن محصول صادراتی ایران به آفریقا یک دهم ارزش هر تن محصول ورودی از آفریقای جنوبی به ایران است. رئیس اتاق کرمان ادامه داد: به جز محصولاتی مانند پتروشیمی، قیر و نفت که در کرمان تولید نمی شوند سایر محصولات مانند خرما، پسته، فرش دستباف، تجهیزات برقی، کف پوش ها، روغن صنعتی، کاشی و سرامیک و خدمات فنی و مهندسی در کرمان تولید می شود و امکان صادرات آنها به آفریقای جنوبی وجود دارد.

گردشگری:

وی در زمینه گردشگری نیز به جاذبه های طبیعی و مشابه کرمان و آفریقای جنوبی اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می شود که نقشه راه فعالیت های اقتصادی و همکاری را تنظیم و بر اساس آن عمل شود و زمینه ساز مذاکرات رو در رو باشد.به درخواست  ریس اتاق کرمان، آقای احمد سعیدی فر به نمایندگی از حوزه آی سی تی کرمان اظهار داشتند: در عصر چهارم صنعتی هستیم و داریم به سمت جهانی شدن پیش می رویم و در رابطه با جهانی شدن نقش آسی تی خیلی مهم و پر رنگ اساسی را دارد و در این ارتباط دو رویکرد در رابطه با جهانی شدن وجود دارد:

رویداد های موجود:

یکی از رویکرد ها، رویکرد تفاوت است در دنیا می بینیم بعضی کشورها می گویند اول ما بعد بقیه خیلی تاکید بر جغرافیای سیاسی دارند.یک رویکرد همکاری است که خوشبختانه می بینیم کشور آفریقای جنوبی در این ارتباط علارغم شاخص های جهانی به عنوان کشور اول، دوم و سوم دنیا به لحاظ توسعه یافتگی نیست به لحاظ فرهنگی و دیدگاه نسبت به جامع جهانی خوشحالم و تبریک عرض می کنم جزو کشورهای اول است.

خوشبختانه استان کرمان مجموعه ای که ما در خدمت دوستان هستیم مجموع آی سی تی استان این صنعت همین دیدگاه را دارند و می خواهند با کشورهای دیگر همکاری هایی را داشته باشند که فهرست آنها را عرض می کنم . اولین نقطه قوت استان کرمان :داشتن منابع انسانی ماهر و تحصیلکرده است در این واحد دانشگاه های زیادی در سطح کرمان هستند و فارغ التحصیلانی در این زمینه داریم . این نیروهای ماهر می توانند در پروژه هایی که در آفریقای جنوبی در حوزه آی سی تی است همکاری داشته باشند.

وی افزود حوزه های دیگری که می شود کارکرد و همکاری داشت بحث هوشمند سازی مصرف آب، انرژی و اینترنت اشیاء است . شرکتهای زیادی در استان کرمان هستند که کارشان تولید نرم افزار است و به خصوص در آفریقا و کل کشورهای آفریقا کاربرد داشته باشند محصولات نرم افزاری مناسبی تولید کرده اند.

جمع بندی:

خوشبختانه مشکلاتی را در حوزه های دیگری در ارتباطات صنعتی  یا حوزه هایی که کالایی فیزیکی رد و بدل شود در حوزه آی سی تی این محدودیت های زمانی، مکانی تا حدودی نیست. البته لازم است یک جلسه اختصاصی در این ارتباط داشته باشیم که بتوانیم موضوعات را به صورت مفصل مطرح کنیم ضمن عرض تشکر به سخنان خود خاتمه دادند.

در این نشست فعالان اقتصادی استان کرمان پرسش هایی را در رابطه با برخی فعالیت های اقتصادی در آفریقای جنوبی مطرح کردند و رایزن اقتصادی سفارت آفریقای جنوبی در ایران، ضمن معرفی ظرفیت های این کشور به این پرسش ها پاسخ داد.

 

همکاری ایران و آفریقا

همکاری ایران و آفریقا

همکاری ایران و آفریقا

همکاری ایران و آفریقا

Share this post