اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان

طراحی سایت های فروشگاهی

طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت های فروشگاهی

یکی از بهترین هدیه های تکنولوژی برای زندگی روزمره‌ی ما پیدایش تجارت الکترونیکی یا همان خرید و فروش آنلاین است. یک فروشگاه آنلاین بستری را فراهم می‌کند که از طریق اینترنت، کالا یا خدمات به مشتری عرضه شده و مشتری تنها با چند کلیک کالا یا خدمات دلخواه خود را انتخاب و خریداری نماید. یک وب‌سایت فروشگاهی با توجه به هدفی که دنبال می‌کند با یک سایت معمولی تفاوت هایی دارد که در این نوشتار به ملزومات این نوع سایت می پردازیم.

 

یک سایت فروشگاهی به چه مواردی نیاز دارد؟

وب‌سایت یک فروشگاه آنلاین هم نقش ویترین و هم قفسه های یک فروشگاه حقیقی را بازی می‌کند. بطور مثال طبقه بندی کالاها در لیست‌هایی که حکم قفسه های فروشگاه را دارند، باید بطور مناسب صورت گیرد تا مشتری به راحتی بتواند کالای مورد نظر خود را پیدا کند. از آنجایی که قسمت عمده‌ی ترافیک ورودی و بازدیدکنندگان سایت ها از طریق موتور جستجو انجام می‌گیرد، یک سایت فروشگاهی باید برای موتورهای جستجو بهینه سازی شود.در طراحی قالب این گونه سایت ها و با بکارگیری گرافیک مناسب باید سعی کرد برای جلب توجه مشتری سایتی با ظاهر جذاب به وی ارائه شود. همچنین می‌توان از اصول روانشناسی برای ترغیب مشتری به خرید کالا در طراحی سایت استفاده کرد.

از ویژگی های دیگر این سایت‌ها می‌توان به قرار دادن قسمت‌هایی برای نشان دادن کالاهای با بیشترین تعداد خرید، کالاهای پیشنهادی بر اساس نوع کالاهای خریداری شده و نیز امکان دادن امتیاز و انتقاد یا پیشنهاد توسط مشتری فراهم گردد. مبحث امنیت نیز در این گونه سایت ها اهمیت زیادی دارد چرا که لازم است جلوی دسترسی های غیرمجاز و کلاهبرداری‌های مجازی گرفته شود. برای این کار باید از پروتکل های امنیتی مناسب استفاده گردد. نکته مهم دیگر نیز سازگاری سایت فروشگاهی با تلفن همراه و تبلت است چراکه امروزه کاربران بسیاری خریدهای اینترنتی خود را از طریق این دستگاهها انجام می‌دهند.

 

مدیریت سایت فروشگاهی

 

مدیر یک فروشگاه آنلاین وظایف مختلفی از قبیل اضافه، حذف و یا بروزرسانی کالاها را بر عهده دارد. به هنگام طراحی این سایت ها باید این نکته را مد نظر داشت نرخ بروزرسانی در یک سایت فروشگاهی بسیار بالاست و چه بسا در روز چند بار لازم باشد تغییرات مذکور اعمال گردد. بنابراین نحوه مدیریت باید به صورتی باشد که این تغییرات را بتوان به آسانی و در کمترین زمان ممکن انجام داد.

 

آیا خوب است سیستم فروشگاهی به سیستم حسابداری وصل شود؟

 

یک سیستم حسابداری سیستمی است که برای مدیریت مخارج، درآمد و سایر فعالیت‌های مالی یک کسب و کار استفاده می‌شود. سیستم حسابداری امکان پیگیری هرگونه تراکنش مالی مربوط به کسب و کار از قبیل خریدها (مخارج)، فروش ها (فاکتورها و درآمد)، بدهی‌ها (منابع مالی، حساب‌های قابل پرداخت) و غیره را فراهم می‌نماید. همچنین قادر است گزارش‌های آماری جامعی را تولید کند که به فرآیند مدیریت و تصمیم گیری کمک می‌کند. امروزه سیستم‌های حسابداری شرکت‌ها عموماً با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی و یا سرویس‌های ابری انجام می‌گیرد.

 

اتصال سیستم حسابداری به سایت

بهترین روش برای مدیریت حسابداری تجارت الکترونیکی بهره‌گیری از یک روش حسابداری آنلاین است. این گونه نرم‌افزارها می‌توانند به راحتی راه اندازی شوند و به شما کمک کنند امور حسابداری خود را مدیریت کنید. همچنین در فضای ابری نیز می‌توان نمونه های این نرم‌افزارها را یافت، در نتیجه می‌توانید از هر جایی که نیاز دارید به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید. برخی پلت‌فرم ها حتی به شما اجازه می‌دهند برنامه‌ی حسابداری خود را به سایت خود متصل نمایید و فاکتورها را مستقیماً به سیستم حسابداری موجود خود بفرستید. بدین ترتیب با حذف ورودی دستی به نرم‌افزار حسابداری، کار شما را بسیار راحت‌تر می‌کنند.

بسیاری از نرم‌افزارها امکان مدیریت یکپارچه فروش آنلاین را فراهم می‌کنند. به کمک این نرم‌افزار ها فروش آنلاین، مدیریت فروش از قبیل بروزرسانی موجودی انبار بطور خودکار پس از هر تراکنش و بررسی وضعیت فروش، و امور حسابداری از قبیل ثبت گزارش‌های خرید فروش و مشاهده اطلاعات مربوط به حساب‌های بانکی، بطور همزمان انجام می‌گیرد. همچنین اطلاعات دقیق مشتریان در یک بانک اطلاعاتی ثبت می‌گردد که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

 

تولید محتوا برای سایت

 

منظور از تولید محتوا مشارکت در اطلاعات در زمینه خاصی در یک رسانه بخصوص رسانه‌ی دیجیتال و برای کاربر یا مخاطب است. محتوا در واقع چیزی است که از طریق رسانه ارائه می‌شود. از انواع رایج تولید محتوا می‌توان نگهداری و بروزرسانی وب‌سایت ها، بلاگ نویسی، عکاسی، ساخت ویدئو، مستند آنلاین و اکانت‌های شبکه های اجتماعی اشاره کرد.

 

آیا تولید محتوا برای یک سایت فروشگاهی لازم است؟

 

تولید محتوای با کیفیت برای وب‌سایت یک کسب و کار اهمیت زیادی دارد چراکه مخاطب را با وب‌سایت مشغول می‌کند و ترافیک بیشتری را به آن هدایت می‌کند. یک وب‌سایت فروشگاهی نیز از این قاعده مستثنی نیست و می‌تواند از طریق تولید محتوا میزان فروش خود را افزایش دهد. البته لازم است که محتوای تولید شده بر چیزی تمرکز داشته باشد که محصولات، سرویس‌ها، فروشگاه مذکور و وب‌سایت آن را باارزش و منحصر بفرد کند. به عنوان مثال فروشگاه آنلاین لباس می‌تواند یک بخش بلاگ را به وب‌سایت خود اضافه کند و در آن مقالاتی در رابطه با فشن و استایل‌های روز قرار دهد.

بعلاوه، امروزه نوع دیگری از تولید محتوا رواج پیدا کرده است تحت عنوان تولید محتوا توسط کاربر که برای کسب و کار ها و برندها اهمیت زیادی دارد. محتوای تولید شده توسط کاربر می‌تواند هرچیزی شامل عکس، ویدئو و یا متن باشد که بصورت آنلاین در شبکه‌های اجتماعی و یا وب‌سایت ها منتشر می‌شود. به عنوان مثال در یک سایت فروشگاهی می‌توان بخشی را در نظر گرفت که کاربران در مورد محصولات نظر دهند و انتقادات و پیشنهادات خود را ارائه دهند. این کار علاوه بر اینکه می‌تواند به ارتقاء کیفیت فروشگاه کمک کند، مزیت دیگری نیز دارد. مصرف کنندگان معمولاً به شنیدن دیدگاه‌های افراد مشابه خود بیشتر علاقه‌مندند تا خواندن مقالات نویسندگان یک وب‌سایت. به این ترتیب امکان تولید محتوا توسط کاربر می‌تواند سطح اعتماد به برندها را افزایش دهد.

 

 

 

چه زمانی به سایت فروشگاهی نیاز داریم؟

 

امروزه استفاده از اینترنت در بخشهای مختلف زندگی ما رو به افزایش است و همه‌ی ما مدت زمان قابل توجهی از شبانه روز را در دنیای وب سپری می‌کنیم. در نتیجه صاحبان مشاغل و کسب و کار باید این فرصت را غنیمت شمرده و از اینترنت برای رونق کار خود استفاده کنند. داشتن یک وب‌‌سایت برای یک کسب‌وکار، هم به نوعی در معرفی محصول و جذب مشتری عمل می‌کند و هم اعتبار آن را بالا می‌برد. بنابراین مهم نیست شما صاحب کسب‌وکار کوچکی هستید یا کسب‌وکار بزرگ؛ اگر در زمینه‌ی فروش کالا یا خدمات فعالیت می‌کنید، استفاده از یک سایت فروشگاهی می‌تواند به گسترش کسب‌وکار شما کمک کند.

 

 

پشتیبانی از سایت فروشگاهی

 

هر سایت اعم از فروشگاهی و غیر فروشگاهی نیاز به پشتیبانی دارد چراکه که هر سایتی پس از اینکه راه‌اندازی شد ممکن است دچار مشکل گردد. بنابراین یکی از مسائل مهمی که در زمان انتخاب طراح سایت فروشگاهی باید به آن توجه کرد امکان پشتیبانی از آن است. سایت‌های فروشگاهی نیاز زیادی به پشتیبانی دارند چراکه ممکن است در آینده نیاز به ایجاد تغییر و یا افزایش امکانات در آنها بوجود آید. لازم به ذکر است که استفاده از قالب‌های آماده سایت برای سایت فروشگاهی منطقی نیست زیرا این امکان وجود ندارد که این سایت ها را در آینده تغییر داد. نوع دیگری از پشتیبانی که برای سایت فروشگاهی اهمیت زیادی دارد، پشتیبانی امنیتی است. از آنجایی که در یک سایت فروشگاهی اطلاعات شخصی و بانکی کاربران نگهداری می‌شود، باید اطمینان حاصل کرد که این اطلاعات از فعالیت‌های مخرب مصون می‌مانند.

 

به اشتراک گذاری پست