اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان

طراحی سایت مذهبی

طراحی سایت مذهبی

طراحی سایت مذهبی

کشور ایران یک کشور مذهبی است و دین، به خصوص دین اسلام در آن از جایگاه ویژه ای برخوردار است. بنابراین طبیعی است که دامنه ی استفاده از اینترنت مسائل مذهبی را نیز شامل شود. یک وب سایت مذهبی را می توان برای طیف گسترده ای از اهداف مذهبی از قبیل تبلیغ و ترویج دین، پاسخگویی به سوالات مذهبی و معرفی یک حوزه ی علمیه، مسجد و هیئت عزاداری خاص به کار برد.

 

هدف سایت های مذهبی

هر سایت مذهبی معمولاً به دو دلیل کلی ایجاد می‌شود. دلیل اول جذب افراد جدید به دین و مذهب است و دلیل دوم مشتاق نگه داشتن افراد معتقد و برطرف کردن نیازهای مذهبی آنان می باشد. این دو دلیل را باید در زمان طراحی یک سایت مذهبی در ذهن داشت. به بیان دیگر نیمی از محتوای وب سایت شما باید نوآورانه و خوشامدگویانه باشد و نیمی دیگر بیان کننده فلسفه ی شما و یا عملکردهای مکان مذهبی موردنظر شما باشد.

 

 

چه ملاک هایی برای سایت مذهبی مهم است؟

بسته به اینکه هدف یک سایت مذهبی خاص چیست، لازم است در زمان طراحی آن نکاتی را بکار برد تا محصول نهایی اهداف مورد نظر را به خوبی پیاده کند. اولاً برای حصول بهترین نتیجه لازم است مخاطبان خود را و ویژگی های مشترک آنها را در نظر بگیرید. مثلاً وبسایتی که برای پاسخ دادن به سوالات فلسفی و دینی جوانان و نوجوانان ساخته می شود باید ویژگی های سنی این افراد را در طراحی سایت خود لحاظ کند و از المان های جوان پسند در سایت استفاده کند. نکته ی مهمی که باید برای همه ی سایت های مذهبی رعایت شود این است که طراحی آن به گونه ای باشد که مدیریت آن آسان باشد و یک فرد با سطح سواد معمولی هم از عهده ی آن برآید. برای جذابیت ظاهری سایت هم بهتر است رنگ های تند بکار نبرد و از رنگ های معمول و خنثی استفاده کرد.

 

 

سایت مذهبی به چه چیزهایی نیاز دارد؟

صرف نظر از اینکه هدف اصلی سایت چیست، مواردی وجود دارد که قابل اعمال به اکثر سایت های مذهبی هستند. به عنوان مثال می توان در سایت بخشی را برای تبادل اطلاعات دینی و گفتگوهای مذهبی گذاشت. همچنین اعلام اوقات شرعی، بخش پاسخگویی به سوالات شرعی و احکام، کتابخانه ی حاوی کتب مذهبی از دیگر موارد مفید برای یک وب سایت مذهبی هستند. در دین اسلام صوت قرآن از تاثیر معنوی بالایی برخوردار است و می توان بخشی از سایت را به پخش صوت قرآن اختصاص داد. قرار دادن نوشته های کوتاهی در توضیح مناسب های روز نیز می تواند مفید باشد.

 

 

راه کارهای طراحی سایت مذهبی

ارزان ترین و راحت ترین راه برای طراحی سایت های مذهبی استفاده از قالب های آماده برای اینگونه سایت هاست. امروزه ابزارهای متعددی برای طراحی سایت وجود دارد که به کمک آنها می توان با هزینه ی پایین و در مدت زمان کوتاهی یک سایت ایجاد کرد. لازم است محتوای سایت نیز بطور منظم به روز رسانی شود تا کیفیت سایت بالاتر رود و افراد نیز استفاده ی بهتری از سایت بکنند.

 

به اشتراک گذاری پست