اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان

طراحی سایت دانشگاهی

طراحی سایت دانشگاهی

طراحی سایت دانشگاهی

سایت های دانشگاهی یکی از پیچیده ترین انواع سایت هستند. این وب سایت ها معمولاً تعداد زیادی صفحه، چندین دانشکده و مخاطبان مختلفی از قبیل دانشجویان فعلی، کارکنان، اساتید و فارغ التحصیلان دارند که هرکدام با هدف متفاوتی به سایت مراجعه می کنند. وب سایت دانشگاهی با کیفیت می تواند باعث بالا بردن رضایت کاربران و اعتبار بخشیدن به دانشگاه شود. در این مقاله قصد داریم در مورد فاکتور های مهم طراحی این وب سایت ها صحبت کنیم.

 

ملاک های سایت دانشگاهی چیست؟

گرچه طراحی یک سایت دانشگاهی کار دشواری است، اما با بکارگیری یک رویکرد استراتژیک می توان وب سایت با کیفیتی ساخت. برای دست یابی به بالاترین سطوح جذابیت ظاهری و قابلیت استفاده ی مناسب لازم است نکاتی را در هنگام طراحی سایت دانشگاهی در نظر داشت.

 

  • جستجوی درون سایت اهمیت زیادی دارد. جستجو باید به سادگی قابل انجام باشد و نتایج واضح و قابل فیلتر شدن برگرداند.
  • دانشگاهها لیست بسیار بزرگی از صفحات دارند و کیفیت پیمایش سایت در آنها اهمیت زیادی دارد. باید به مخاطبان نشان داد که در هر زمان کجا هستند و به کجا می توانند بروند. لینک های داخلی سایت مفیدند اما اگر تعداد آنها خیلی زیاد باشد، مخاطب را گیج می کنند.
  • همه ی مخاطبان ممکن را باید در نظر گرفت. به عبارت دیگر لازم است همه ی افرادی که انتظار می رود به سایت مراجعه کنند نظیر دانش آموزان و اساتید و غیره و محتوایی که دانشگاه برای ارائه به هرکدام دارد را از قبل مشخص کرد و در طراحی سایت لحاظ نمود.

به عنوان بخشی از معماری محتوا، اهمیت بخش های مختلف محتوا باید بطور دقیق مشخص شود. لیست دروس، فرآیند ثبت نام و مراحل فارغ التحصیلی نمونه ای از این بخش ها هستند. سپس باید بر اساس اهمیت هر قسمت چینش آنها را در سایت انجام داد بطوریکه مطالب مهم تر در قسمت های مهم تر قرار گیرند.

 

 

 

میزبان مناسب برای سایت دانشگاهی

در سایت های دانشگاهی میزان بازدید نسبتاً زیاد است. پهنای باندی که میزبان وب به وب سایت ارائه می کند مشخص کننده ی میزان دسترسی کاربران به آن وب سایت است. بنابراین در زمان انتخاب میزبان برای این سایت ها باید دقت لازم را بکار برد تا سایت قابلیت سرویس دهی به تعداد بالای بازدید کنندگان را داشته باشد و به اصطلاح دان نشود. در گذشته چنانچه وب سایت ترافیک زیادی داشت و یا اینکه مصرف پهنای باند آن بالا بود، لازم بود از سرویس های اختصاصی با هزینه های بالا استفاده شود. اما امروزه این مشکل توسط میزبان های ابری که هزینه ی کمتری دارند، برطرف شده است. سرویس ابری برای میزبانی وب این امکان را فراهم می کند که تعدادی از سرورهای خوشه ای به یک سایت اختصاص داده شود و منابع سخت افزاری مجازی به استفاده کنندگان ارائه گردد.

نکته ی دیگری که برای انتخاب میزبان باید بدان توجه کرد این است که موتورهای جستجو نظیر Google در زمان رتبه بندی سایت، IP سرور را نیز در نظر می گیرد. بنابراین اگر میزبان بصورت داخلی  و از کشور مبدأ یک سایت دانشگاهی برای آن انتخاب شود، رتبه بالاتری به آن اختصاص می یابد. انتخاب میزبان مناسب به بالا رفتن امنیت یک سایت دانشگاهی و بطور کلی هر سایتی نیز کمک می کند.

 

 

استفاده از SSL برای سایت های دانشگاهی

می دانیم که امنیت داده برای وب سایت یک مسئله ی اساسی است و SSL نقش مهمی در این زمینه دارد. SSL یا Secure Socket Layer یک گواهینامه ای است که اعتبار وب سایت را تأیید می کند و نشان می دهد اطلاعات شخصی که در وب سایت وارد می شود رمزگذاری شده و امکان سوء استفاده از آنها توسط شخص ثالث وجود ندارد.

زمانیکه گواهینامه ی SSL به یک وب سایت اعمال می شود، آدرس وب سایت از HTTP: به HTTPS: تغییر می کند و بازدید کننده ی سایت یک قفل سبز رنگ در قسمت گوشه ی چپ نوار آدرس در مرورگر می بیند.

برای اینکه امنیت اینترنت بالاتر رود، Google وب سایت هایی که گواهینامه ی SSL دارند را در رتبه ی بالاتری قرار می دهد. همچنین برای اینکه بازدید کننده متوجه باشد که یک سایت تأیید امنیتی ندارد قبل از ورود به سایت به او هشدار می دهد. بنابراین برای اینکه وب سایت یک دانشگاه از دید بازدید کنندگان اعتبار لازم را داشته باشد، اعمال SSL به چنین سایت هایی اهمیت زیادی دارد.

همچنین از آنجایی که در این گونه سایت ها اغلب فرم های آنلاینی وجود دارد که افراد اطلاعات شخصی خود را در آنها وارد می کنند و نیز به دلیل وارد کردن نام کاربری و رمز عبور توسط دانشجویان و یا کارکنان دانشگاه، لازم است که سایت های دانشگاهی گواهینامه ی SSL داشته باشند.

 

 

طراحی سایت دانشگاه بصورت ریسپانسیو

موسسات آموزشی می توانند عملکرد سایت خود را با استفاده از طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا بهبود بخشند. تعداد روزافزونی از کاربران از گوشی تلفن همراه خود برای جستجوهای تحصیلی و اخذ دروس استفاده می کنند. همچنین افراد جوانتر از تلفن های همراه خود بیشتر استفاده می کنند و این افراد معمولاً مخاطبان اصلی سایتهای دانشگاهی هستند. طراحی ریسپانسیو این اطمینان را می دهد که وب سایت روی همه ی پلت فرم ها و دستگاهها بصورت بهینه عمل می کند. به این ترتیب سایت دانشگاه برای افراد بیشتری قابل دسترسی خواهد بود و این رتبه و اعتبار آن را بیشتر می کند. باید توجه کرد که امروزه طراحی ریسپانسیو نه فقط برای سایت های دانشگاهی بلکه برای همه ی سایت ها اهمیت زیادی دارد که این مسئله را از اهمیتی که موتورهای جستجو برای این سایت ها قائلند می توان فهمید.

 

 

پورتال دانشگاهی

پورتال دانشگاهی چیست؟

بنا به تعریف یک پورتال دانشگاهی وب سایتی است که ابزارها و اطلاعات پورتال را بر اساس نیازها و ویژگی های خاص فردی که از سایت بازدید می کند و با استفاده از اطلاعات موجود در دیتابیس دانشگاه، شخصی سازی می نماید. پورتال دانشگاهی کمک می کند به جای اینکه بازدید کننده ی سایت از میان انبوه داده ها به دنبال اطلاعات مورد نظر خود بگردد، خود را به پورتال معرفی کند و پورتال اطلاعات مرتبط با او را در اختیارش قرار دهد.

یک پورتال دانشگاهی عبارت رایجی است برای توصیف یک صفحه ی ورود که برای آن نام کاربری و رمز عبور در اختیار افراد قرار می گیرد تا بتوانند به برنامه های تحصیلی و منابع آموزشی مربوط به خود دسترسی داشته باشند. برای مثال دانش آموزان کنونی دانشگاه دروسی که اخذ کرده اند، تقویم مربوط به موعد تمرینات و امتحانات، لیست منابع درسی مورد نیاز برای هر درس و مواردی از این قبیل را در پورتال بیابند.

ویژگی های یک پورتال دانشگاهی

هر پورتال دانشگاهی شامل یک سری ویژگی خاص است که آن را از یک وب سایت معمولی متمایز می کند.

  • هدف اصلی پورتال دانشگاهی فراهم کردن اطلاعات خاص برای هر بازدید کننده است. پورتال باید در صورت تغییر نقش فرد، اطلاعات مربوط به نقش جدید او را فراهم نماید
  • افراد باید کنترل کامل بر روی اطلاعات ارائه شده در پورتال داشته باشند. مثلاً کنترل اینکه چه اطلاعاتی برای آنها نمایش داده نشود و یا اطلاعات چگونه نمایش داده شوند.
  • یک پورتال دانشگاهی باید ابزارهایی به افراد ارائه کند. مثلاً پورتال باید حداقل یک ایمیل و یک تقویم شخصی سازی شده داشته باشد. موارد دلخواهی نیز نظیر تالار گفتگو برای دانش آموزان یک کلاس می تواند به آنها اضافه گردد.

وقتی شخصی از یک پورتال بازدید می کند، باید تنها یک بار وارد شود تا مورد شناسایی قرار گیرد نه اینکه مجبور باشند نام های کاربری و رمز عبور متعدد را برای دسترسی به اطلاعات مختلف به خاطر بسپارند.

 

 

پشتیبان سایت دانشگاهی

یک وب سایت دانشگاهی مانند هر وب سایت دیگری پس از طراحی و راه اندازی نیاز به پشتیبانی دارد. از آنجایی که یک دانشگاه از واحدهای مختلفی تشکیل شده است، پشتیبانی آن نیازمند یک کار تیمی مشخص و طبق برنامه است. یک پشتیبان وظایف متعددی بر عهده دارد. از جمله ی این وظایف می توان به اضافه و ویرایش محتوا، بارگذاری تصاویر و اسناد، اضافه کردن لینک ها، هماهنگی با واحدهای زیرمجموعه ای دانشگاه و پیگیری اخذ اطلاعاتی که قرار است در دیتابیس قرار گیرد و بررسی و شناسایی نیازهای جدید اطلاعاتی از طریق بازخوردهای دریافتی از واحدها اشاره کرد.

 

 

به اشتراک گذاری پست