اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان

طراحی سایت با کیفیت

طراحی سایت با کیفیت

طراحی سایت با کیفیت

موفقیت هر وب سایتی به نوع طراحی آن وابسته است. طراحی درست از لحاظ قابلیت استفاده و سودمندی، لازمه‌ی کیفیت بالا برای یک وب سایت است. در واقع طراحی وب سایت تنها به این معنی نیست که یک سایت چطور به نظر می رسد بلکه اینکه چطور کار می کند هم اهمیت دارد. یک سایت حتی اگر ظاهر ساده ای داشته باشد اما از لحاظ کارکرد و قابلیت استفاده به خوبی ساختار یافته باشد، می تواند عملکرد خوبی در Google از خود نشان دهد. کارایی یک وب سایت تماماً به مؤثر بودن آن متکی است.

 

ویژگی های یک سایت با کیفیت

 

اگر بخواهیم بطور خلاصه بگوییم، یک وب‌سایت با کیفیت وب‌سایتی ست که محتوای مفید و مرتبط تولید می‌کند و کاربر از استفاده‌ی از آن راضی است. اما در واقع برای اینکه کیفیت یک وب‌سایت را بسنجیم، باید فاکتورهای متعددی را در نظر بگیریم. تعدادی از مهم ترین فاکتورهای سنجش یک وب‌سایت در سؤالات زیر لحاظ شده است. اگر پاسخ یک سایت به تقریباً همه‌ی این سؤالات مثبت باشد، می توان آن را یک سایت با کیفیت نامید.

 

 • آیا نام دامنه ی سایت نشان دهنده ی نام و هویت کسب‌وکار مورد نظر است؟
 • آیا طراحی آن بصورت حرفه ای انجام گرفته است؟
 • آیا در استایل و نحوه ی ارائه ی محتوا (مثلاً از لحاظ فونت، رنگ و غیره)، ثبات وجود دارد؟
 • آیا متن آن واضح و خواناست؟
 • آیا پیمایش آن راحت است؟
 • آیا تصاویر و گرافیک با کیفیت در آن وجود دارد؟
 • آیا محتوای آن غیر تکراری و زائد نیست؟
 • آیا بطور منظم به‌روزرسانی می‌شود؟
 • آیا به سایر وب سایت های با کیفیت لینک خارجی دارد و آیا در آنها لینک شده است؟
 • آیا بین محتوا و تبلیغات آن تناسب معقولی وجود دارد؟
 • آیا صفحات آن در مدت زمان کوتاهی بارگذاری می‌شوند؟
 • آیا در همه‌ی مرورگرها و رزولوشن های مختلف صفحه بطور مناسب بارگذاری می‌شود؟
 • اگر ثبت نام در سایت انجام می گیرد یا داده ای جمع آوری می‌شود، آیا سیاست حفظ حریم خصوصی وجود دارد؟

اهمیت پشتیبانی از سایت

 

طراحی خوب یک وب‌سایت به تنهایی تضمین‌کننده‌ی موفقیت آن نیست. طراحی سایت، قدم اول است و برای داشتن یک سایت با کیفیت لازم است قدم‌ دیگری هم برداشته شود و آن هم پشتیبانی خوب از سایت است. به اعتقاد بسیاری، اهمیت پشتیبانی حتی از طراحی هم بیشتر است چراکه یک وب‌سایت یک موجودیت ثابت نیست و دائماً نیاز به رسیدگی و به‌روزرسانی دارد. پشتیبانی از سایت بطور کلی شامل حفظ و نگهداری سایت، ایجاد تغییرات لازم و به‌روزرسانی آن، قرار دادن محتوای مرتبط، برطرف کردن مشکلات احتمالی و حفاظت از امنیت آن است. در نظر گرفتن الگوریتم‌های Google و رعایت استانداردهای پشتیبانی لازمه‌ی یک پشتیبانی خوب و در نتیجه کیفیت بالای وب‌سایت است.

 

تأثیر دامنه بر کیفیت سایت

 

در زمان ایجاد یک سایت، انتخاب دامنه اهمیت دارد چراکه می‌تواند بر کارایی سئو (SEO) سایت اثر بگذارد. آمارها نشان می‌دهد که دامنه‌ی یک سایت می‌تواند تأثیر اندکی روی رتبه‌بندی سایت داشته باشد. مواردی نظیر کلمه‌ی کلیدی در سطح دامنه و اکستنشن دامنه با رتبه بندی های موتورهای جستجو ارتباط دارند. البته این ارتباط کم است اما به هر حال وجود دارد. گرچه تأثیر اکستنشن دامنه بر روی سئو تأیید شده ولی تأثیر واقعی دامنه‌ی سطح بالا (TLD) هنوز مشخص نیست. انتخاب دامنه‌ی سطح بالا بسیار گسترده است و از اکستنشن‌های تخصیص داده شده به کشورها تا موارد دلخواهی مانند .pizza را شامل می‌شود.

اگر شما قصد دارید کسب‌وکار خود را در کشور خاصی رونق دهید بهتر است از دامنه مربوط به آن کشور استفاده کنید چون بر استراتژی سئو تأثیر مثبت دارد. موتور جستجوی ‌ٖ‌Google همیشه تأکید دارد که دامنه‌های جدید در رتبه بندی مزیتی نسبت به موارد رایج و قدیمی از قبیل .com و .org ندارند اما برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد به عنوان مثال .edu و یا .biz اندکی بهتر از .com کار می‌کنند. لازم به ذکر است که کیفیت یک سایت اولین فاکتور رتبه بندی در موتورهای جستجوست و تأثیر دامنه هیچگاه مهم‌تر از کیفیت سایت نخواهد بود.

 

 

آیا میزبانی وب روی کیفیت سایت تأثیر می‌گذارد؟

 

میزبانی وب قابل اطمینان و کارآ بخش مهمی از هر سایت با کیفیت است. زمانی که شما به ساخت یک وب‌سایت جدید فکر می‌کنید، احتمالاً انتخاب میزبان آخرین اولویت شماست؛ اما کوتاهی در انتخاب میزبان مناسب می‌تواند تأثیر بسیار بدی بر روی وب‌سایت شما و کسب‌وکار شما داشته باشد. انتخاب ارزان‌ترین گزینه برای میزبانی وسوسه‌کننده است؛ با این حال باید به میزبانی وب به عنوان یک سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار خود نگاه کنید. معیارهایی وجود دارد که بر اساس آنها بتوانیم میزبان وب مناسبی پیدا کنیم. یکی از این معیارها قابلیت اطمینان و مدت زمان در دسترس بودن وب‌سایت (uptime) است. اکثر میزبان‌ها از قاعده‌ی 99.9% پیروی می‌کنند و حتی برخی از شرکت‌ها اگر سایت بیشتر از مقدار تضمین شده آفلاین باشد، به شما خسارت پرداخت می‌کنند. بنابراین قبل از انتخاب میزبان باید از سیاست‌های آنها در این رابطه مطلع شوید.

معیار دیگر پهنای باند است یعنی میزان ترافیک و تعداد بازدید صفحاتی که در یک ماه یک وب سایت می‌تواند مدیریت کند. امروزه شرکت‌های زیادی پهنای باند نامحدود پیشنهاد می‌دهند اما باید توجه داشت که در اینجا نامحدود واقعاً به معنای نامحدود نیست. اگر بازدید سایت شما از تعداد مشخصی بالاتر رود زمان بارگذاری صفحات بیشتر شده و کارایی سایت پایین می‌آید. نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید محدودیت حافظه است. البته اگر شما قصد ذخیره‌ی ویدئو و یا میزان زیادی محتوای رسانه‌ای نداشته باشید، مینیمم حافظه‌ای که شرکت‌ها ارائه می‌کنند برای شما کافیست. از معیارهای دیگر می‌توان به پشتیبانی در مواقع بروز مشکل، ابزارهای مدیریت دامنه و امکان رشد و توسعه‌ی وب‌سایت در آینده می‌توان اشاره کرد.

 

طراحی سایت ریسپانسیو

امروزه تقریباً همه‌ی صاحبان کسب‌وکار یک نسخه‌ی موبایل هم برای وب‌سایت خود می‌خواهند. دلیل آن هم مشخص است. استفاده از تلفن های هوشمند افزایش چشمگیری داشته و بسیاری از کاربران کارهای روزمره‌ی خود را با استفاده از تلفن همراه خود و یا تبلت انجام می‌دهند. یک وب‌سایت لازم است بر روی انواع دستگاه‌ها و برای انواع رزولوشن های صفحات به خوبی قابل استفاده باشد. این درست همان کاری است که طراحی وب واکنش گرا یا ریسپانسیو (responsive) برای ما انجام می‌دهد.

 

طراحی ریسپانسیو چگونه انجام می گیرد؟

طراحی ریسپانسیو رویکردی است که در آن به رفتار و محیط کاربر بر اساس سایز صفحه و پلت‌فرم آن پاسخ داده می‌شود. در طراحی ریسپانسیو از مفهوم گرید سیال (fluid grid) استفاده می‌شود به این معنی که برای تعیین اندازه‌ی المان‌های صفحه از واحدهای نسبی نظیر درصد استفاده می‌شود و نه واحدهای مطلقی مثل پیکسل. همچنین در این نوع طراحی تصاویر قابلیت انعطاف دارند و اندازه‌ی آنها با واحدهای نسبی تعیین می‌شود. مورد دیگری که طراحی ریسپانسیو از آن بهره می‌گیرد مدیا کوئری سی اس اس (media query CSS) است. یک مدیا کوئری به ما این امکان را می‌دهد که نه تنها دستگاه‌های خاصی را هدف قرار دهیم بلکه امکان بررسی ویژگی‌های فیزیکی آنها را هم فراهم می‌کند.

 

تأثیر طراحی ریسپانسیو بر سئو

به علت افزایش ترافیک از دستگاههایی نظیر تلفن همراه و اهمیت طراحی ریسپانسیو، Google در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که از این پس اگر یک جستجو در این سایت از طریق یک تلفن همراه یا تبلت صورت گیرد، برای سایت‌هایی که بطور خاص از طراحی موبایل پشتیبانی می‌کنند رتبه‌بندی بالاتری اعمال می‌کند. این مهم‌ترین تأثیر طراحی ریسپانسیو بر روی سئو است.علاوه بر این دلایل دیگری نیز وجود دارد که چرا طراحی ریسپانسیو برای سئو مفید است. یکی از عواملی که باعث می‌شود یک کاربر مدت زیادی را در یک وب‌سایت نماند، دشوار بودن پیمایش سایت است. بنابراین وقتی کاربر با تلفن همراه خود بتواند به راحتی سایت را پیمایش و از محتوای آن استفاده کند، مدت زمان بیشتری را در آن می‌گذراند و این کیفیت سایت را از دید Google بالاتر می‌برد.

ماندن طولانی‌تر در یک وب‌سایت فاکتور دیگری تحت عنوان bounce rate را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد به این ترتیب که نشان می‌دهد وقتی یک کاربر وارد سایت مذکور می‌شود به سرعت آن را ترک نمی‌کند چراکه محتوای آن را مفید تشخیص داده است و از دید Google این یک امتیاز است. همچنین از آنجایی که یک سایت ریسپانسیو در تلفن همراه سریع‌تر بارگذاری می‌شود، رتبه‌بندی بیشتری به این سایت‌ها داده می‌شود. علت دیگری که بطور غیر مستقیم باعث می‌شود سایت‌های ریسپانسیو رتبه‌ی بهتری در موتورهای جستجو داشته باشند این است که در سایت‌های ریسپانسیو کاربران راحت‌تر می‌توانند محتوا یا صفحات سایت را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و این بطور بالقوه می‌تواند تعداد بازدیدکنندگان را افزایش دهد.

 

به اشتراک گذاری پست