اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان اریا وب جوان

زبان برنامه نویسی سایت ها چیست؟

بهترین زبان های برنامه نویسی وب

زبان برنامه نویسی سایت ها چیست؟

یک سوال مهم بخصوص برای افرادی که در آغاز یادگیری برنامه‌نویسی وب هستند این است که بهترین زبان برنامه‌ نویسی موجود برای وب چیست؟ حقیقت این است که به این سوال نمی‌توان یک پاسخ واحد داد. زبانی که از نظر یک طراح وب بهترین زبان است، از نظر یک طراح دیگر ممکن است بسیار بد باشد. البته لازم به ذکر است که در اینجا زبان‌های نشانه گذاری نظیر HTML و CSS مورد بحث نیستند چراکه اولاً زبان برنامه نویسی محسوب نمی‌شوند و ثانیاً دانستن این دو برای هر طراح وب ضروری است. با این‌حال می‌توان به برخی از زبان‌های محبوب طراحان وب اشاره کرد.

 

جاوا (Java)

جاوا یک زبان برنامه‌نویسی متن باز و مستقل از پلت‌فرم است که با توجه به ذات تطبیق‌پذیر خود، می‌تواند تقریباً در هر موقعیتی استفاده گردد. این زبان مانند اغلب زبان‌های برنامه‌نویسی وب، شیء گراست. فریم‌ورک‌ها و کتابخانه‌های متعدد آن که اغلب مستندات جامعی نیز دارند، این امکان را فراهم می‌کنند که به راحتی پیچیده‌ترین پروژه‌های وب را بتوان با آن ایجاد کرد. گرچه جاوا در ابتدا تنها با هدف طراحی وب بوجود نیامد، اما امروزه بسیاری هنوز آن را بهترین زبان برنامه‌نویسی وب می‌دانند.

 

 

جاوا اسکریپت (Javascript)

هدف از تولید زبان جاوااسکریپت این بود که برنامه‌نویسان بتوانند به HTML و CSS، تعامل با کاربر و نمایش محتوا بطور پویا را اضافه کنند. امروزه تقریباً همه‌ی وب‌ سایت‌های مشهور از جاوااسکریپت به‌عنوان برنامه‌نویسی وب سمت کلاینت استفاده می‌کنند. این زبان بر روی همه‌ی مرورگرها اجرا می‌شود و می‌تواند با برنامه‌هایی که مبتنی بر وب نیستند هم کار کند. این زبان به برنامه‌نویس امکان انتخاب بین برنامه‌نویسی شیء‌گرا، برنامه نویسی رویه‌ای و یا برنامه‌نویسی کاربردی را می‌دهد و در این مسئله آن را به یک زبان بسیار تطبیق‌پذیر تبدیل کرده است.

 

پی اچ پی (PHP)

یک زبان اسکریپت نویسی مبتنی بر ‌C و Perl است که عمدتاً برای برنامه ‌نویسی وب‌ سایت‌ ها بطور پویا و اپلیکیشن‌ های وب به‌کار می‌رود. PHP برای برنامه نویسان مبتدی بسیار مناسب است و اغلب یکی از اولین زبان‌ هایی است که یک برنامه نویس می‌آموزد. با اینکه این زبان تا حدودی کهنه محسوب می‌شود، اما هنوز هم بسیاری از اپراتورهای وب‌ سایت به آن متکی اند. برخی از مزایای مهم آن عبارتند از پشتیبانی از پایگاه داده‌ های مختلف و ادغام بهینه ی پروتکل اینترنت است. PHP با دور زدن تفسیر مرورگر، کد را در سمت سرور پردازش می‌کند؛ این ویژگی در دیگر زبان‌ های وب معمولاً وجود ندارد.

 

 

پایتون (Python)

پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالاست که یادگیری و درک آن راحت است و این یکی از دلایل محبوبیت بسیار زیاد آن است. این زبان، پویاست و در نتیجه اغلب برای اسکریپت نویسی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از قسمت های سرویس های مشهور وب مانند YouTube و Google مبتنی بر پایتون است. این زبان قدرتمند و انعطاف پذیر، بطور خاص برای طراحی وب بوجود نیامده است ولی فریم ورک هایی مثل جنگو (Django) استفاده از آن بعنوان پایه ای برای برنامه نویسی وب را آسان کرده است.

 

 

 

سی پلاس پلاس (++C)

زبان ++C یک زبان شیء گرا، همه منظوره و بسیار قوی است که کتابخانه های بسیار غنی دارد و همین امر باعث شده است یکی از مهم ترین زبان های برنامه نویسی سمت سرور باشد. این زبان بطور خاص برای برنامه های با کارایی بالا مفید است و از بزرگترین نقاط قوت آن تنوع ترکیب و برنامه نویسی بهینه ی مبتنی بر ماشین آن است. وقتی بحث برنامه نویسی سیستم و اپلیکیشن مطرح می شود، ++C یکی از محبوب ترین هاست اما در مبحث برنامه نویسی وب رتبه ی آن پایین تر از جاوا، جاوااسکریپت و #C است.

 

سی شارپ (#C)

زبان سی شارپ یک زبان نسبتاً جدید و همه منظوره است. این زبان شیء گرا توسط کمپانی مایکروسافت بطور خاص برای فریم ورک .NET ایجاد شد. بسیاری معتقدند که #C مهم ترین زبانی است که طراحان وب باید در کنار جاوا آن را فرا بگیرند. برنامه نویسان زیادی به زبان #C متکی اند چه برای برنامه نویسی سیستم های ویندوز و یا برای بازی های ویدئویی بر روی Xbox و کامپیوتر. #C عمدتاً به عنوان یک زبان برنامه نویسی برای API ها و اپلیکیشین های وب به کار می رود.

 

 

روبی (Ruby)

زبان Ruby  و Ruby on Rails یک زبان و فریم ورک کامل برای ساخت بسیار سریع برنامه ها و اپلیکیشن های وب ارائه می کنند. این زبان در بین کارآفرینان و استارت آپ ها محبوبیت زیادی دارد و طیف وسیعی از افزونه ها (add-ons) دارد که باعث می شود تقریباً هر کاری که انتظار داشته باشید را انجام دهد. بسیاری معتقدند که Ruby و Ruby on Rails در آینده نزدیک منسوخ می شوند اما طرفداران این دو اعتقاد دارند این زبان هنوز هم یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای ایجاد سریع اپلیکیشن هاست و فعلاً منسوخ نخواهد شد. Twitter و Basecamp از Ruby استفاده می کنند.

 

گو (Go)

نمی توان از زبان های همه منظوره برای برنامه نویسی وب صحبت کرد و اسمی از Golang یا Go نبرد. Go زبان برنامه نویسی اختصاصی Google است. این زبان انعطاف پذیری و خوانایی بالا و استفاده ی آسانی دارد و مسائل زیادی را می تواند حل کند که زبان های دیگر قادر نیستند حل کنند. به دلیل سلطه ی Google بر دنیای وب، زبان Go از پشتیبانی عمومی بسیار قوی برخوردار است و در نتیجه انتخاب خوبی به عنوان زبان برنامه نویسی به روز هم برای وب و هم انواع دیگر اپلیکیشن هاست.

 

به اشتراک گذاری پست